Doprava autobusem

Autobusovou dopravu z České republiky do Chorvatska zajišťuje větší počet českých dopravců z celé ČR, někteří ve spolupráci s chorvatskými dopravci. Jízdenky prodává i řada cestovních kanceláří. Na internetu jsou vyhledávače autobusového spojení: IDOS - jízdní řády (www.idos.cz) a ONLINE BUS (www.onlinebus.cz). Můžete si také pořídit kompletní zájezd s ubytování i dopravou, v tom případě hledejte dovolenou autobusem.

Hlavní provozovatelé autobusové dopravy z České republiky do Chorvatska:

V zimních měsících, stejně jako v předsezóně a posezóně je jen velmi málo spojů s Chorvatskem, výhradně jen na trasách Praha - Záhřeb (a zpět) a Praha - Split (a zpět). Cesta do Záhřebu trvá přitom asi 11 hodin, cesta do Splitu pak 18 hodin. S blížící se sezónou spojů přibývá (od začátku června do konce září), odjezdovým místem autobusů bývají i další místa v Česku - Brno, Ostrava aj., značný bývá i počet možných nástupních míst, např. Tábor, České Budějovice, Olomouc, Znojmo, Mikulov a další. Rovněž cílových míst v Chorvatsku je mnoho - od nejseverněji položeného Umagu až do jižní Dalmácie.


Kromě toho je možno využít i autobusů cestovních kanceláří, které do přímoří pořádají zájezdy a jejichž autobusy nejsou vždy plně vytíženy. Jejich ceny v žádném případě dosud nepřesahovaly ceny autobusových firem. Nevýhodou pouze je, že volná místa může dát cestovní kancelář k dispozici až na poslední chvíli před odjezdem, když už není předpoklad dalšího prodeje zájezdu.


Autobusová síť v Chorvatsku je poměrně hustá. Především pobřeží má linek mnoho a spojení mezi jednotlivými městy a letovisky je velmi dobré. Je škoda, že turisté velmi málo využívají autobusovou dopravu na ostrovech (např. na Cresu, Krku, Ugljanu, Pašmanu, Brači a dalších), přestože je velmi slušná. Časté spoje (s návazností na trajekty) umožňují turistům bez aut pohybovat se poměrně snadno po ostrově. Informace o jízdních řádech mohou podat místní turistická sdružení (viz Odkazy na stránky poskytující další informace o Chorvatsku) či místní provozovatel autobusové dopravy.

Podle našich informací zatím neexistuje celochorvatský vyhledávač autobusového spojení. Pro turisty mohou být užitečné následující odkazy:

  • Pulapromet - městské a příměstské linky (Pula): www.pulapromet.com
  • Autotrans Rijeka - regionální a meziměstské linky: www.autotrans.hr
  • Autotrolej Rijeka - městské a příměstské linky: www.autotrolej.hr
  • Liburnija Zadar - městské a příměstské linky: www.liburnija-zadar.hr
  • Autobusové nádraží ve Splitu (Autobusni kolodvor Split) - mezinárodní, dálkové i místní linky: www.ak-split.hr
  • Promet Split - městské a příměstské linky: www.promet-split.hr
  • Libertas Dubrovník - městské a příměstské linky: www.libertasdubrovnik.hr
  • Autobusové nádraží v Dubrovníku (Autobusni kolodvor Dubrovnik) - meziměstské linky: www.libertasdubrovnik.com
  • Autobusové nádraží v Záhřebu (Autobusni kolodvor Zagreb) - mezinárodní, dálkové i místní linky: www.akz.hr

Zdroj: https://www.chorvatsko.cz/obec/autobusova-doprava.html